Systembolagets vd om hållbarhetsarbetet: ”Utmanande balansgång”

Hållbarhet Hon beskriver hållbarhetsarbetet som ”livsviktigt”, samtidigt som hon tycker att det är en utmaning att hitta rätt balans i kombination med Systembolagets ensamrätt. Miljö & Utveckling har tagit tempen på Systembolagets nya vd Ann Meyer Carlsson och hennes inställning till bolagets hållbarhetsarbete.

Systembolagets vd om hållbarhetsarbetet: ”Utmanande balansgång”
Ann Meyer Carlsson klev in som Systembolagets vd i början av 2022. Foto: Emmy Westling

När Ann Meyer Carlsson klev in som Systembolagets nya vd i början av 2022 var det med inställningen att prioritera hållbarhetsfrågorna. Ett halvår senare har Systembolaget nyligen meddelat att de siktar mot att halvera sina utsläpp till 2030.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium

Läs vidare – starta din prenumeration

  • Magasinet Miljö & Utveckling - 6 nummer per år
  • Full tillgång till allt digitalt material
Redan prenumerant?

Målen omfattar hela värdekedjan, i allt från produktion och odling av dryck till uppvärmning av butiker. De utgår från ramverket Science Based Target Initiative, som hjälper företag att sätta upp vetenskapsbaserade mål utifrån Parisavtalet.

– För mig är det här livsviktigt. Som ett statligt ägt bolag bär vi ett väldigt stort ansvar när det kommer till hållbarhet. Det kan vi inte kompromissa med, utan här behöver vi ligga i framkant, säger Ann Meyer Carlsson till Miljö & Utveckling.

Har ni gått tillräckligt snabbt fram?

– Jag tycker egentligen inte att något företag har gått tillräckligt snabbt fram. Vi alla vet vilka klimatutmaningar vi står inför, säger Ann Meyer Carlsson.

Vad tycker du att Systembolaget har lyckats bra med?

– Jag tycker att vi har gjort mycket inom de områden vi kan påverka, inte minst i kommunikationen med kunden. Våra kundundersökningar visar att konsumenterna blir alltmer medvetna och gör mer hållbara val. Men för ska vi göra verklig stor skillnad gäller det att titta på lösningar ännu längre fram i tiden, som vi kanske inte kan se än. Inte minst då vi jobbar med väldigt stora volymer och kan ha stort inflytande i hela värdekedjan, säger hon.

Vad kan ni bli bättre på?

– Nu är det mycket fokus på klimatet, men vi får inte tappa bort de andra frågorna. Allt går hand i hand. Vi jobbar mycket med social hållbarhet, men det behöver vi göra ännu mer.

– Sedan kan vi också jobba mer med distributionsområdet. Även om det inte ligger i Systembolagets uppdrag, känner vi ett stort ansvar att pusha på den marknaden mot en mer hållbar riktning. Där gäller det att hitta lösningar som gör att de stora samarbetsföretagen vill investera hållbart.

”Svårigheten är att vi inte kan säga att ”på Systembolaget tänker vi bara grönt”

Innan Ann Meyer Carlsson tillträdde som vd på Systembolaget, var hon sedan 2010 vd och koncernchef för Apoteket. Dessförinnan har hon under många år varit verksam inom ICA-gruppen. Hon är även styrelseledamot i Vattenfall och SNS.

Jämfört med tidigare positioner beskriver Ann Meyer Carlsson rollen på Systembolagets som speciell. Inte minst i förhållande till Systembolagets ensamrätt att sälja alkoholhaltiga drycker.

– Svårigheten är att vi inte kan säga att ”på Systembolaget tänker vi bara grönt. Om ni inte lever upp till våra krav, så varsågod att gå till X eller Y eller Z”. Så kan man göra i en konkurrensutsatt bransch, där man kan välja att vara det hållbara initiativet, säger hon.

”Gäller att vara innovativ”

När Miljö & Utveckling träffar Ann Meyer Carlsson har hon precis kommit från ett rundabordssamtal som Systembolaget anordnade tillsammans med sprit – och vinleverantörsföreningen och Sveriges Bryggerier om hållbara, klimatsmarta, förpackningslösningar. Intervjun rör sig därför naturligt mot vilka utmaningar som finns kopplat till förpackningar.

– På kort sikt handlar det om att lära konsumenterna att förpackningar som är bättre för klimatet är minst lika bra när det kommer till smak. Vin i tetrapack håller till exempel länge och smakar exakt likadant. Där gäller det att vara innovativ och skapa lösningar innan konsumenterna själva ber om det.

– Om man tar det från början i värdekedjan så handlar utmaningarna om att det produceras så otroligt mycket glas, som står för en stor del av våra totala utsläpp. Det har blivit en form av gängse produktlösning för väldigt stora volymer.

Hur ska man komma till rätta med det?

– Vi måste våga tänka nytt och våga byta ut förpackningar mot sådant som är bättre. Det är en del. Sedan kan man utmana produktionssätten hårt, och titta på lösningar för att till exempel producera fossilfritt glas. Det gäller att gå åt båda hållen, säger hon och lägger till:

– Det är också viktigt att inte glömma systemet med returglas, som vi har för avsikt att arbeta med framöver.

Kan ni säga nej till produkter som inte är klimatsmarta eller hållbara?

– Med ensamrätten kommer ett ansvar att göra det neutralt. Vi kan inte säga att ”du får bara ställa det här på vår hylla om du har precis den här typen av förpackning”. I stället försöker vi komma nära tidigt och ställa långsiktiga krav.

Men kan ni säga nej?

– Det finns inget nedskrivet att vi inte får säga nej till produkter som inte är klimatsmarta. Däremot finns en förväntan att vi tillmötesgår den svenska konsumenten. Vi bedömer att vi skulle gå för långt genom att bara tillåta vissa produkter.

Vad finns det för risker med att göra det?

– Att vi kritiseras för att missbruka ensamrätten. På vår väg till en halvering av våra utsläpp till 2030 kommer vi behöva göra ansvarsfulla avvägningar. Det är klart att detta kommer att bli utmanande men är i allra högsta grad görbart och leder till flera möjligheter.

Vilka möjligheter tänker du då på?

– Vi är en stor inköpare över stora delar av världen. Det betyder att när vi synliggör vikten av förpackningslösningar som är mer klimatsmarta, får vi en påverkan långt utanför Sveriges gränser. Även om vi inte säger förbjudet eller tillåtet, kan vi gå längre och längre i vårt sätt att ställa krav på företag, säger hon och tillägger:

– Vi behöver arbeta på ett omdömesfullt sätt, så vi får med oss producenterna. Vi vill inte hamna i ett konfliktläge, där andra säger att ”Sverige, ni däruppe i norr kan ha era krav, men världen vill något annat”. Om vi gör det här på ett samarbetsvänligt sätt tror vi att vi kan åstadkomma mer över tid.

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.