Det är hög tid att granska helheten.
Frågan är ändå om det inte är dags för en utvärdering av hela systemet – inte bara målen. Det har ju ändå gått tjugo år och endast ett mål får grönt ljus. Hur väl fungerar miljökvalitetsmålen? Ger preciseringarna och etappmålen förutsättningar för att komma framåt i tillräckligt snabb takt? Är Miljöbalken ett tillräckligt stöd, och följs politiken upp på ett bra sätt? Hur motiveras övriga samhället att bidra? Det är hög tid att granska helheten och se vad som kan förbättras.
Kanske är en sådan utvärdering redan gjord. Men i så fall är den väl undangömd.
Nå, det är ju december. Julafton närmar sig. Jag sätter upp den på önskelistan.
Missa inte det digitala magasinet
Miljömål, verktyg för hållbara leverantörskedjor, ett systematiskt arbete med kvicksilver, hållbarhetsbonus… det finns mycket att hämta i årets sista Miljö & Utveckling för dig som är prenumerant på tidningen.
Förutom papperstidningen finns hela utgåvan att läsa digitalt, du hittar länken längst ned sidan. Nästa utgåva kommer i februari, men vår bevakning fortsätter förstås här på miljo-utveckling.se.
Och om du är sugen på att läsa om något särskilt inom hållbarhetsområdet så tipsa gärna oss på redaktionen.
God jul och gott nytt år!
Prenumerera på vårt nyhetsbrev
Få de viktigaste uppdateringarna och inspiration direkt i mejlen helt kostnadsfritt.
publicerad 11 december 2019