WWF:s nya guide Beyond Net-Zero presenterar sju åtgärder som tillsammans ska ge företag ett heltäckande ramverk för klimatarbetet, från utsläppsredovisning och målsättning till kunddialog och policyarbete.
Guide: 7 åtgärder som gör dig till klimatledare
KLIMAT
Mats Landén, näringslivsexpert på WWF, pekar ut sju handlingar som stärker bolagets konkurrenskraft, varumärke och förmåga att möta framtidens regleringar.
– Många svenska företag visar en högre mognad än i andra länder, säger han.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
- Full tillgång till alla låsta artiklar
- Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
- Magasinet Miljö & Utveckling
– Det handlar inte bara om att sätta mål och nå dem, utan också om att bedriva ett aktivt påverkansarbete, samarbeta med andra aktörer – även konkurrenter – och att investera i klimatåtgärder utanför den egna värdekedjan, säger Mats Landén, klimat- och näringslivsexpert på WWF.
Klimat som affärsstrategi
En central poäng i guiden är att klimatåtgärder inte bara är en fråga om ansvar – de är också avgörande för långsiktig affärsnytta.
– Många företag som gjort en grundlig analys inser att de inte har något val – framtida verksamhet bygger på att man gör investeringar och vidtar åtgärder nu. Det är mer kostnadseffektivt att agera idag än att ta hand om problemen längre fram, säger Mats Landén.
Han betonar att klimatstrategin inte längre ses som en fråga om att ”göra gott”, utan om att säkra möjligheten att bedriva verksamhet i framtiden.
Scope 3 – den stora utmaningen
Enligt WWF är utsläppsminskningar i Scope 3 – alltså indirekta utsläpp från leverantörer och kunder – den största utmaningen för många företag.
– Vi har inte tagit med några onödiga delar. Tidigare hade man kanske sagt att det viktigaste är att sätta mål, men i dag vet vi att det också krävs andra faktorer runt omkring för att lyckas – till exempel samarbete och påverkansarbete. Framför allt är utsläppsminskningar i Scope 3 en utmaning som kräver dessa verktyg, säger han.
Policyarbete blir allt viktigare
En av de sju handlingarna handlar om att engagera sig i klimatpolitiken. Här menar Mats Landén att svenska företag ligger före många internationella aktörer.
– Många svenska företag är aktiva i policyfrågor eftersom de inser att deras affär är beroende av politik och strukturer som skapar rätt förutsättningar. Jag tycker att det finns en tydligare mognad här än i många andra länder, även om det varierar mellan branscher.
Som exempel på klimatledarskap lyfter han bilindustrin.
– Volvo Cars har hållit fast vid att de vill se skarpa utsläppskrav, i stället för att ge bilföretagen två års frist, som beslutats. Där går de emot flera andra stora aktörer, både i Europa och globalt. Det visar på en högre grad av mognad.
Fakta
Sju steg mot klimatledarskap
De åtgärder som WWF pekar ut som avgörande för företag som vill bli klimatledare är:
- Kartlägg och redovisa utsläpp öppet och transparent.
- Sätt mål i linje med 1,5°C, validerade av Science Based Targets.
- Halvera utsläppen till 2030 och nå nettonoll senast 2050.
- Finansiera klimat- och naturåtgärder även bortom den egna värdekedjan.
- Agera i klimatpolitiken och säkerställ att policyarbete ligger i linje med klimatmålen.
- Samarbeta med leverantörer, konkurrenter och andra aktörer för att skala upp åtgärder.
- Engagera kunder genom hållbara produkter, tjänster och tydlig kommunikation.
Källa: Beyond Net-Zero


