Inom 25 år kommer klimatförändringar att ha övertagit markanvändning som den främsta orsaken till global naturförlust, visar en ny rapport från OECD. Orsaken är otillräckliga globala utsläppsminskningar och ökande klimatpåverkan på ekosystem som regnskogar och korallrev. När ekosystem som Amazonas passerar så kallade tipping points riskerar de att omvandlas från koldioxidsänkor till utsläppskällor, vilket förstärker den globala uppvärmningen.
Klimatförändringar spås bli största orsaken till naturförlust senast 2050
Dagens M&U Klimatförändringar kommer att överta markanvändning som den främsta orsaken till global naturförlust inom 25 år, enligt en ny rapport från den internationella ekonomiska organisationen OECD.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
- Full tillgång till alla låsta artiklar
- Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
- Magasinet Miljö & Utveckling
OECD varnar för att miljöpolitik kring klimat, biologisk mångfald, föroreningar och naturresurser ofta hanteras i separata spår, vilket försvårar effektiva lösningar med breda samhällsnyttor. Exempelvis kan åtgärder för att minska utsläpp, som utbyggnad av storskalig bioenergi eller förnybar infrastruktur, samtidigt hota biologisk mångfald om inte hänsyn tas till markanvändning och ekosystem.
I länder som Indien, Indonesien, Kanada, Australien och Frankrike finns enligt rapporten begränsat med policyverktyg för att hantera dessa målkonflikter. OECD:s generalsekreterare Mathias Cormann betonar vikten av att förstå sambanden mellan klimat, natur och föroreningar för att utforma effektiv politik.
Bland rekommendationerna lyfter OECD att länder bör samordna investeringar och styrmedel för klimat, biologisk mångfald och cirkulär ekonomi, samt utveckla hållbara livsmedelssystem och markanvändning. Även forskning och nationell rapportering bör i högre grad inkludera kopplingar mellan miljöutmaningar.
FN planerar under 2026 att hålla tre separata Cop-möten om klimat, biologisk mångfald och markförstöring. Ett försök att samordna dessa processer vid Cop30 i Brasilien fick stöd från flera länder, men blockades av Saudiarabien.


