Konfliktmineraler är råvaror där utvinningen finansierar och skapar krig i östra Afrika. Det kan handla om tenn, guld, volfram, tantal och coltan, som alla är viktiga beståndsdelar i elektroniska produkter. Förutom att mineralerna finansierar långvariga konflikter, används ofta barn som arbetskraft och kvinnor utsätts för brutala våldtäkter, som ett medel att sätta skräck i befolkningen.
– Vi vill med uppropet uppmana våra kunder att ställa tuffare krav vid inköp och upphandling. Fortfarande är det ganska okänt vilka mineraler och kemikalier som finns våra it-produkter, säger Andreas Rydell, chef kvalitet och miljö på Atea.
Redan har 300 bolag och organisationer anslutit sig till uppropet. Första steget är att en styrgrupp tar fram ett verktyg som är baserat på riktlinjer och rekommendationer från OECD och föreningen Swedwatch.