Nytt verktyg ska mäta utsläpp utanför GHG-protokollet

Hållbarhetsredovisning Nya verktyg ska hjälpa företag att redovisa klimatinsatser som idag inte omfattas av befintliga standarder som Greenhouse Gas Protocol.

Nytt verktyg ska mäta utsläpp utanför GHG-protokollet

En ny uppsättning verktyg ska hjälpa företag att redovisa klimatinsatser som idag inte omfattas av befintliga standarder som Greenhouse Gas Protocol. Verktygen har tagits fram av Task Force for Corporate Action Transparency, en oberoende expertgrupp inom växthusgasredovisning, med tidigare hållbarhetschefer från bland annat Amazon och Netflix.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium

Läs vidare – starta din prenumeration

  • Full tillgång till alla låsta artiklar
  • Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
  • Magasinet Miljö & Utveckling
Redan prenumerant?

De nya riktlinjerna publicerades i september 2025 och omfattar två delar: Mitigation Action Accounting and Reporting Guidance och Target Accounting and Reporting Guidance. Tillsammans ger de företag möjlighet att kvantifiera och redovisa klimatpåverkan från åtgärder som isolering av byggnader, byte från dieseldrivna till eldrivna fordon, och investeringar i hållbart flygbränsle – områden som ofta hamnar inom Scope 3 och där dagens regelverk är otydliga.

Syftet är att möjliggöra mer transparent och trovärdig rapportering av indirekta utsläppsreducerande åtgärder, särskilt i leverantörsled och hos samarbetspartners. Verktygen har utvecklats för att klara tredjepartsgranskning, och är tänkta att komplettera befintliga rapporteringsramverk snarare än att ersätta dem.

Under 2025 och 2026 testas riktlinjerna av ett tiotal företag, bland andra PepsiCo, Etsy, Netflix och Aldi. En offentlig konsultation är planerad till början av 2026, med målet att uppdaterade versioner av verktygen ska publiceras senare samma år.

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.

Det senaste