Företag som inte lever upp till grundläggande krav på social hållbarhet får allt svårare att få lån och investeringar. Enligt en ny rapport från UN Global Compact Tyskland väger 62 procent av de tyska bankerna redan in faktorer som mänskliga rättigheter, arbetsvillkor och transparens i leverantörskedjan i sina kreditbeslut. Ytterligare 20 procent planerar att göra det inom kort.
Banker nobbar företag utan koll på mänskliga rättigheter
Dagens M&U Företag som inte lever upp till grundläggande krav på social hållbarhet får allt svårare att få lån och investeringar, visar ny rapport.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
- Full tillgång till alla låsta artiklar
- Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
- Magasinet Miljö & Utveckling
Trenden syns också bland investerare – var femte euro i Tyskland placeras nu i hållbara fonder. Samtidigt växer trycket från arbetsmarknaden. Enligt en global studie från Randstad uppger över hälften av de tillfrågade att de inte skulle ta ett jobb hos ett företag vars värderingar inte stämmer överens med deras egna. I Tyskland tar det i snitt 167 dagar att tillsätta en tjänst, till en kostnad på nära 50 000 euro.
Även lagstiftningen skärps. Frankrike har nyligen fällt ett företag enligt sin lag om mänskliga rättigheter i leverantörsledet, och i Norge har ett företag bötfällts för bristande transparens.


