Skogsstyrelsen ska beräkna skogens klimatnytta

Skog Regeringen har gett Skogsstyrelsen i uppdrag att ta fram underlag för att beräkna och redovisa skogens samlade klimatnytta.

Skogsstyrelsen ska beräkna skogens klimatnytta
Foto: Adobe Stock

Skogsstyrelsen får i uppdrag att beräkna och redovisa skogens samlade klimatnytta. Arbetet ska bland annat omfatta den så kallade substitutionseffekten.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium

Läs vidare – starta din prenumeration

  • Full tillgång till alla låsta artiklar
  • Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
  • Magasinet Miljö & Utveckling
Redan prenumerant?

Arbetet ska utgå från den internationella standarden SS-ISO 13391 för trä och träbaserade produkter. Standarden är framtagen för företag, men kan enligt regeringen även användas på nationell nivå för att skapa mer jämförbara data.

Skogsstyrelsen ska genomföra arbetet i samråd med bland annat Naturvårdsverket, Statistiska centralbyrån och Boverket. En förstudie ska redovisas senast den 15 mars 2027 och slutrapporten ska lämnas senast den 15 september 2027.

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.