NGO-anmälan: EU vilseleder om minskad pesticidanvändning

EU Tre miljöorganisationer – PAN Europe, IFOAM Organics Europe och Global 2000 – har anmält EU-kommissionen till Europeiska ombudsmannen för att använda en missvisande indikator, HRI1, för att mäta användning och risk av bekämpningsmedel.

NGO-anmälan: EU vilseleder om minskad pesticidanvändning
EU-kommissionen i Bryssel. Foto: Adobe Stock

Enligt organisationerna ger indikatorn en falsk bild av minskad pesticidanvändning och underskattar farorna med syntetiska ämnen, samtidigt som den överdriver riskerna med naturliga substanser som används i ekologiskt jordbruk.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium

Läs vidare – starta din prenumeration

  • Magasinet Miljö & Utveckling - 6 nummer per år
  • Full tillgång till allt digitalt material
Redan prenumerant?

Global 2000 lyfter att bakpulverklassade ämnen bedöms som farligare än mycket giftiga kemikalier. IFOAM menar att detta snedvrider bilden av ekologiskt jordbruk. PAN Europe kritiserar kommissionens kommunikation om att pesticidanvändningen minskar, trots att försäljningsdata visar motsatsen.

kpZDWZusLWGCQAzNz8p1K+gzenl0Xcf9i+4yxtwE+/6m9nffUuySsMuHdp5URbjCh/NheJi3ey6QqVSevf+CAKUKfqv/gLA4y2MV/t/ULzTMrcKwza/6OgFVKxgtY9MLYDm5D1cmTTHsItU+/j9SPgnsJnlhE1THUrTbgkEDR9Q6rOOmP96xnd4RakECjsMGM4vpdfpdGL99syMwJ0xNVN0b8fXpduPcTTXK6dF0uu9ixRZ0RsPab4gPdwGs6q8r0+k888enXhsbCxFKUdhgnEBBnkJNFfu4zs9aY3fySmHtRmrxEewxA5dsS5Wb+cEupOe7qO17fbj9+jXFpLs3LLK1+FrrqaofoKCpFFET9lz2WNTGfQMn1rGi7aJRe5m3WGxfnM3FLbsmxYX+4EnAkQ==

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.

Det senaste