– De svenska kaffeföretagen kan sätta höga priser eftersom konsumenterna är villiga att betala mer för det de anser vara ett etiskt schysst kaffe, säger Dick Durevall som är professor i nationalekonomi vid Handelshögskolan i Göteborg.
Dick Durevall har fokuserat på malt kaffe som är det som säljer mest i Sverige. Av 221 produkter är 23 är rättvisemärkta. Både medel- och medianpriserna för rättvisemärkt kaffe är relativt höga, 30 till 40 procent högre än för konventionellt kaffe.
Dick Durevall menar att rättvisemärkningen skulle kunna göras mer effektiv och tydlig för konsumenterna.
– Ett konkret förslag är att på förpackningen ange hur många kronor som går till kaffeodlarna. Rosterier med engagemang för rättvisemärkning skulle kunna anamma det och därigenom vinna marknadsandelar och samtidigt öka konkurrensen, säger Dick Durevall.
Här hittar du analysen
Fakta
Fler köper Fairtrade
Rättvisemärkta produkter certifierade av Fairtrade International finns i 125 länder och försäljningen ökar snabbt. I Sverige steg den med 29 procent under 2013. Kaffe står för ca 30 procent av Fairtrade Sveriges försäljning, vilket motsvarar 7 procent av den svenska kaffemarknaden.
publicerad 23 februari 2015