Det visar en ny rapport från Rise, där forskare har jämfört olika affärsmodeller för ett tiotal produktkategorier på den svenska konsumentmarknaden.
Så kan företag välja rätt cirkulär affärsmodell
Dagens M&U Hur ofta en produkt används är avgörande för om köp, uthyrning eller abonnemang är mest ekonomiskt.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
- Full tillgång till alla låsta artiklar
- Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
- Magasinet Miljö & Utveckling
Produkter som används sällan eller under kortare perioder lämpar sig generellt bättre för uthyrning, medan köp oftare är fördelaktigt för produkter som används regelbundet under lång tid. Faktorer som andrahandsvärde, servicekostnader och kundens behov av flexibilitet påverkar också kalkylen.
För företag som vill utveckla cirkulära erbjudanden är det därför viktigt att utgå från hur kunden faktiskt använder produkten, enligt Alexander Wahlberg, projektledare på Rise.
– Välj rätt produkter. Cirkulära modeller passar sådant som används sällan eller har ett högt funktionellt värde. Det kan handla om flexibilitet, bekvämlighet och trygghet. Kommunicera de värdena, inte bara priset. På pris förlorar man ofta, säger Alexander Wahlberg till Dagens M&U.


