Nya EU-krav på digitala produktpass införs stegvis från februari 2027, och företag behöver börja förbereda sin produktdata. Dagens M&U rapporterade tidigare i veckan om att svenska experter haft en aktiv roll i arbetet med de europeiska standarderna.
Fem steg som hjälper företag med digitala produktpass
Dagens M&U EU:s krav på digitala produktpass träder i kraft stegvis från 2027, och svenska experter ger konkreta råd till företag som behöver förbereda sin produktdata.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
- Full tillgång till alla låsta artiklar
- Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
- Magasinet Miljö & Utveckling
Enligt Laura Linnala, projektledare på SIS, är ett första steg att företag sätter sig in i standarderna.
– Först och främst: titta på standarderna. För där har du som en vägledning för hur du faktiskt ska göra, säger hon till Dagens M&U.
Hon lyfter också att företag bör börja i tid, även om kraven ännu inte gäller för alla produktgrupper. Ett annat råd är att lära av branscher som redan ligger längre fram, till exempel batteribranschen.
Företag bör även undersöka vilka krav som kan komma att gälla för den egna branschen och kartlägga vilken produktdata de redan har. Nästa steg är att identifiera vilken data som saknas och hur den ska hämtas in. Laura Linnala föreslår också att företag testar arbetet i liten skala genom ett internt pilotprojekt.


