”Orättvist mellan olika aktörer”
När Faktums reporter ringer upp Miljöpartiets språkrör Åsa Romson och berättar att vi har hittat många fall där företag inte har anmält sig själva och försvårat miljötillsynen, säger hon att det är väldigt allvarligt.
– Det ska finnas tydliga rutiner för att se till att alla följer reglerna för egenkontroll. För om de inte gör det är det väldigt orättvist mellan olika aktörer.
I rapporten ”Är vi bra på miljöbrott” som Brottsförebyggande rådet, Brå, gav ut 2006 konstateras det att upptäckten av miljöbrott är selektiv, den är i hög grad beroende av verksamhetsutövarnas vilja att rapportera. Eftersom tillsynen i övrigt är svag är det troligen så att det är de mest laglydiga företagen som åker fast för miljöbrott. Mörkertalet är stort enligt Brå.
Vill se starkare uppföljning
Åsa Romson är ändå en förespråkare för det svenska systemet med egenkontroll.
– Att kontrollera och minimera riskerna, det ansvaret ska ligga på den som ägnar sig åt miljöfarlig verksamhet. Det måste finnas ett moment av egenkontroll, men det är inte ett tillräckligt system. Från samhällets sida måste vi följa upp och säkra att miljön inte förstörs och att vår hälsa inte riskeras.
Att länsstyrelserna behöver mer resurser för att klara av sitt tillsynsansvar är känt sedan länge enligt Åsa Romson.
– Den borgerliga regeringen har inte prioriterat det tillräckligt mycket. Det skapar problem med otillräcklig kontroll.
Fakta
Många fall av bristande egenkontroll
I vår granskning av länsstyrelsernas tillsynsarbete bad vi även om att få ta del av de åtalsanmälningar om miljöbrott som länsstyrelserna har lämnat in de senaste sju åren. Vi har gått igenom 499 handlingar från 20 länsstyrelser. (I handlingarna från Västerbottens länsstyrelse fanns inte alla nödvändiga uppgifter med.)Vi hittade 124 exempel där den som bedriver miljöfarlig verksamhet helt eller delvis har underlåtit att rapportera till tillsynsmyndigheten. I Blekinge och Uppsala är företagen bäst på att sköta sin egenkontroll, här grundar sig 67 procent av anmälningarna i att företagen själva har hört av sig. I Kronoberg däremot är det bara 8 procent av anmälningarna som grundar sig i att företagen anmält sig själva.Fotnot: I anmälningarna från vissa länsstyrelser ingår även mindre miljöbrott, exempelvis att privatpersoner brutit mot strandskyddet. Detta eftersom länsstyrelsernas tillsynsansvar skiftar något.