Förmånscyklar kan fördubbla cyklingen i Sverige

Dagens M&U En rapport från Cycleurope visar att ekonomiska incitament kan öka cyklingen kraftigt och ge stora samhällsvinster.

Förmånscyklar kan fördubbla cyklingen i Sverige
Foto: Adobe Stock

En rapport från Cycleurope visar att införandet av förbättrade incitament, som förmånscyklar, kan leda till att cyklingen i Sverige fördubblas. Rapporten beskriver hur cyklingen i landet har minskat de senaste åren, samtidigt som stillasittandet har ökat och cykelförsäljningen gått ned.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium

Läs vidare – starta din prenumeration

  • Full tillgång till alla låsta artiklar
  • Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
  • Magasinet Miljö & Utveckling
Redan prenumerant?

Enligt rapporten ger ökad cykling stora samhällsvinster, bland annat bättre folkhälsa, minskade utsläpp och lägre kostnader för samhället. Studier visar att samhället tjänar omkring 15 kronor per cyklad mil.

Samtidigt pekar rapporten på att statliga satsningar på cykling är begränsade, där endast cirka en procent av infrastrukturmedlen går till cykelåtgärder. Riksrevisionen menar att cykelinfrastruktur prioriteras ned och att åtgärderna inte varit effektiva.

Internationella exempel från länder som Belgien och Nederländerna visar att ekonomiska incitament, såsom kilometerersättning och skatteförmåner, kan öka cyklingen kraftigt. I Belgien används cykeln i över 40 procent av pendlingsresorna, delvis tack vare sådana stöd.

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.

Det senaste