Rapport: Brister i mänskliga rättigheter påverkar klimatomställningen

Dagens M&U Institutet för mänskliga rättigheter pekar i sin årsrapport på att brister i lagstiftningsprocessen och svagt genomslag för internationella åtaganden försvårar arbetet med klimat och hållbar utveckling.

Rapport: Brister i mänskliga rättigheter påverkar klimatomställningen
Foto: Adobe Stock

Institutet för mänskliga rättigheter skriver i sin årsrapport för 2026 att Sverige fortsatt har ett starkt skydd för mänskliga rättigheter, men också flera tydliga brister. Myndigheten pekar särskilt på svagheter i lagstiftningsprocessen, svårigheter för enskilda att få sina rättigheter prövade och ett begränsat genomslag för internationella människorättsåtaganden.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium

Läs vidare – starta din prenumeration

  • Full tillgång till alla låsta artiklar
  • Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
  • Magasinet Miljö & Utveckling
Redan prenumerant?

Enligt rapporten påverkar dessa problem även arbetet med klimat, miljö och hållbar utveckling. Institutet lyfter att miljöförhållanden hänger ihop med grundläggande rättigheter som hälsa, bostad och en tillfredsställande levnadsstandard.

Rapporten beskriver också att ökad ekonomisk utsatthet och sociala ersättningar som inte följt kostnadsutvecklingen kan göra det svårare för hushåll att välja hållbara lösningar. Myndigheten varnar samtidigt för reformförslag som kan försvaga det sociala skyddsnätet ytterligare.

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.

Det senaste