Lars-Axell Nordell lämnar ett seminarium om järntillverkning med hjälp av vätgas för att berätta om Kristdemokraternas miljöpolitik.
Vilka är de viktigaste miljöpolitiska frågorna?
– Klimatet! Och att blåsa liv i Östersjön.
Politik
Om parterna kommer överens går det att klara miljömålen inför år 2020, enligt Kristdemokraternas miljöföreträdare Lars-Axel Nordell. Kommunerna ska också få mer makt, tycker han.

Lars-Axell Nordell lämnar ett seminarium om järntillverkning med hjälp av vätgas för att berätta om Kristdemokraternas miljöpolitik.
– Klimatet! Och att blåsa liv i Östersjön.
– Skatten på miljöstörande verksamhet ska höjas. Vi vill se skatt på plastkassar, osorterade sopor och råvaruskatt på textilier.
– Vi vill se producentansvar även för textilier och har lagt ett förslag om källsortering.
– Med miljözoner och renare bilar. Men vi anser inte att man kan förbjuda dieselbilar.
– Att vi kom överens i Miljömålsberedningen inför beslutet år 1999 var helt avgörande. Kan vi komma överens igen så kan vi klara det.
– Vi vill satsa på laddvägar för eldriven fordonsflotta och biodrivmedel med mera.
– Det ska vara mycket förnybart. Vad gäller kärnkraften vill vi inte bygga ut, men vi har sagt att reaktorer får ersättas. Inga fler älvar ska byggas ut.
– Kommunerna ska få större rådighet, alltså makt att bestämma, till exempel större möjlighet att uppmuntra miljöfordon med gratis parkering, med mera.
– Det ska bli lättare att göra rätt. Företagen måste också få rätt morötter.
– Förutom miljözoner och renare bilar, vill vi lyfta om gods från väg till järnväg och sjöfart. Jag ser gärna höghastighetståg, till Norge till exempel. Men vi måste också satsa på de mindre järnvägarna.
– Vi måste ju anpassa oss till EU:s regler. Men där det går, ska Sverige gå före.
– Vi vill öppna upp för enskilda avlopp och möjligheten till gemensamhetsanläggningar. Mindre icke kommunala anläggningar behövs.
– Att blåsa liv i Östersjön är ett stort projekt. I vårt budgetförslag får Östersjön 100 miljoner första året, sedan 150 miljoner och sedan 200 miljoner kronor för det tredje året.