Modejättar får kritik för brist på klimatansvar

Dagens M&U En ny rapport från Fashion Revolution kritiserar 90 stora modevarumärken.

Modejättar får kritik för brist på klimatansvar
Foto: Adobe stock.

En ny rapport från Fashion Revolution kritiserar 90 stora modevarumärken, däribland Aeropostale, Forever 21 och Urban Outfitters, för att helt sakna insyn i sitt klimatarbete. Rapporten visar att 76 företag inte redovisar några åtgärder för att minska utsläpp i leverantörskedjan.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium

Läs vidare – starta din prenumeration

  • Magasinet Miljö & Utveckling - 6 nummer per år
  • Full tillgång till allt digitalt material
Redan prenumerant?

H&M toppar listan med 71 procent i betyg, följt av Oniverse, OVS och Puma. Samtidigt redovisar endast 6 procent av företagen stöd till leverantörer för att ställa om till ren energi. Rapporten pekar på fortsatt beroende av kol och gas i produktionen och uppmanar branschen att investera i eldrivna lösningar som värmepumpar och elpannor. Den avslutas med sju konkreta råd, inklusive bättre arbetsvillkor, långsiktiga kontrakt och satsningar på förnybar energi.

QpNbeUnWfmRd2+9PrMoVQThv69LwfNLt8HCCvTI4rc8=

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.