Hållbarhetstänkande, materialval och produktionsmetoder. Under två dagar, den 18 och 19 september, öppnas dörrarna till Parsons The New School for Design för att diskutera hållbar utveckling i innovationsprocessen.
Dag ett är enbart för modebranschen men dag två bjuds även allmänheten in. Tanken är att skapa nya samarbeten mellan Sverige och USA. Men också att öka kunskapsutbytet i branschen.
Bakom evenemanget står bland annat Svenska Institutet, Designboost, Exportrådet och flera modeföretag i samarbete med designskolan i New York och andra amerikanska aktörer.
– Med större kunskap om hållbar modedesign skapas möjligheter att förbättra konsumenternas val och med rätt syn på design kan vi skapa sociala, ekonomiska och miljömässigt hållbara förändringar – samt öka konkurrenskraften för vårt eget näringsliv, säger David Carlson på Designboost.


