Näringslivet ser hållbarhet som konkurrensfördel

Dagens M&U Många stora europeiska företag betraktar hållbarhet och klimatomställning som en affärsmöjlighet snarare än endast ett regulatoriskt krav, enligt en ny rapport från Hagainitiativet.

Näringslivet ser hållbarhet som konkurrensfördel
Foto: Garbis Sarafian/ Adobe Stock

En ny rapport från Hagainitiativet, ett affärsnätverk för att minska näringslivets klimatpåverkan och driva på för en ambitiös klimatpolitik, visar att många stora europeiska företag ser hållbarhet och klimatomställning som en konkurrensfördel snarare än enbart ett regulatoriskt krav.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium

Läs vidare – starta din prenumeration

  • Full tillgång till alla låsta artiklar
  • Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
  • Magasinet Miljö & Utveckling
Redan prenumerant?

Gabrielle Tillberg, policysansvarig på Hagainitiativet, säger till Dagens M&U att rapporten bland annat är oppinionsbildande:

– Det är viktigt för att fortsätta sätta press på politiker att se sin roll i att stötta och möjliggöra för företagen att accelerera sin omställning, bland annat genom att undanröja hinder.

Rapporten bygger på en analys av hållbarhetsrapporter från omkring 40 företag i Europa. Hagainitiativet identifierar fem sätt som hållbarhetsarbete stärker affären: marknadsdriven tillväxt, innovation, energibesparingar för kunder, ökad motståndskraft samt effektivisering och kostnadsbesparingar. Den vanligaste drivkraften är nya affärsmöjligheter genom ökad efterfrågan på hållbara produkter och tjänster.

Nordea, Rolls-Royce, BMW och SSAB lyfts fram som exempel på företag där hållbarhetsarbete bidrar till innovation och stärkt marknadsposition. Rapporten pekar också på att hållbarhet kan minska kostnader genom effektivare logistik, minskat svinn och starkare leveranskedjor.

Enligt rapporten håller hållbarhet på att bli en hygienfaktor för konkurrenskraft i Europa. Hagainitiativet framhåller samtidigt att långsiktig och ambitiös klimatpolitik behövs för att företagen ska fortsätta investera i den gröna omställningen.

Läs hela artikeln

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.

Det senaste