Den norska statliga pensionsfonden utland, populärt kallad oljefonden, förvaltar den norska oljeförmögenheten. År 2011 gick fonden om Abu Dhabi och blev den största statliga fonden med sina nästan 3 100 miljarder norska kronor.
Den nytillträdda norska regeringen har nu uppvaktats av en bred sammanslutning av organisationer, däribland finans- och försäkringskoncernen Storebrand, Greenpeace, WWF och finansinstiutionerna KLP och Umoe. I ett brev till regeringen önskar de att oljefonden ska börja investera i förnybar energi. Storleken på fonden och dess långsiktiga investeringsperspektiv är två faktorer som talar för att investeringar i hållbar utveckling skulle löna sig, menar organisationerna.
– Efter den senaste FN-rapporten är allt tvivel borta. Nu borde vi i näringslivet ta vara på den stora möjlighet vi har fått, säger Jens Ulltveit-Moe från Umoe.
Spelreglerna för hur oljefondens pengar placeras måste förändras, menar Truls Gulowsen i norska Greenpeace.
– Oljefonden placerar pengar i ryska oljebolag men är inte tillåten att investera i afrikanska solenergiparker, det är varken ekonomiskt eller miljömässigt hållbart.