Experter inom ozon- och klimatfrågor samlades förra veckan i Bryssel för ett möte inom Montrealprotokollets tekniska panel TEAP. Under mötet diskuterade experterna kommande tekniska rapporter, inklusive en rapport om finansieringsbehov i utvecklingsländer för att avveckla skadliga ämnen. De behandlade även en fyraårig lägesrapport om teknikutveckling, framsteg och kvarstående utmaningar. Bland ämnena fanns fortsatt användning av ozonnedbrytande ämnen inom flygets brandskydd samt övergången till mer klimatvänliga inhalatorer inom sjukvården. Utsläpp från kemisk produktion och andra sektorer ingick också i diskussionerna.
Experter möttes i Bryssel för att diskutera ozonskikt och klimatåtgärder
Dagens M&U Experter inom Montrealprotokollets tekniska panel diskuterade föregående vecka i Bryssel kommande rapporter om finansiering och teknik för att avveckla ozonnedbrytande ämnen och minska utsläpp av växthusgaser.

Foto: Adobe Stock
Någonting är fel
Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium
Läs vidare – starta din prenumeration
- Full tillgång till alla låsta artiklar
- Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
- Magasinet Miljö & Utveckling
Redan prenumerant? Logga in och läs vidare.
Panelen TEAP ger vetenskaplig och ekonomisk rådgivning om teknik kopplad till skyddet av ozonskiktet. Montrealprotokollet antogs 1987 för att fasa ut ozonnedbrytande ämnen. 2016 utökades avtalet till att även omfatta minskningar av fluorkolväten, som är kraftiga växthusgaser.


