Sverige är det land i Europa där flest inlägg med falsk eller missvisande information om vindkraft publiceras på sociala medier. Det är budskapet i en rapport från Wind Europe, en organisation som företräder vindkraftsbranschen. Organisationen menar att omkring 6 900 falska inlägg identifierades i Sverige mellan maj 2024 och februari 2026. Det är fler än i större länder som Frankrike, Storbritannien och Tyskland.
Vindkraftsbranschen: Sverige hårdast drabbat av desinformation om vindkraft
Dagens M&U Enligt en rapport från Wind Europe publiceras flest falska eller missvisande inlägg om vindkraft i Sverige, där organiserade aktörer sprider felaktiga påståenden om kostnader och elsystem.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
- Full tillgång till alla låsta artiklar
- Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
- Magasinet Miljö & Utveckling
Rapporten hävdar att organiserade aktörer sprider återkommande felaktiga påståenden om vindkraftens påverkan på ekonomi, elsystem, miljö och hälsa. I Sverige uppges narrativen främst handla om höga kostnader, instabil elförsörjning och risk för elbrist.
Enligt branschorganisationen är Frankrike, Norge och Finland de länder som är mest drabbade efter Sverige. Den menar att spridningen är koncentrerad till ett mindre antal länder men att de falska påståendena får stor räckvidd via sociala medier, där innehållet förstärks av plattformarnas algoritmer och ibland når traditionella medier.
Wind Europe uppger vidare att kampanjer med överdrifter och felaktigheter har lett till att vindkraftsprojekt till stora ekonomiska värden har försenats eller stoppats runt om i Europa.


