Marie Pellas är föreningens nya ordförande.
– Gröna Bilister är en stark plattform och en väletablerad förening som verkar för en smart och hållbar mobilitet. Jag är tacksam och peppad för denna möjlighet att vara föreningens ordförande. Tillsammans med styrelsen och medlemmarna kommer vi att fortsätta utvecklingen mot det hållbara samhället, säger Marie Pellas.
Mobilitetsplanerare vid Västerås stad
Marie Pellas jobbar som hållbar mobilitetsplanerare vid Västerås stad. Hon ansvarar för olika kampanjer och aktiviteter inom hållbar mobilitet med fokus på individens beteende. Hon har även ett visst ansvar inom strategisk planering.
– Att få prova på och lära sig mer om hållbar mobilitet är viktigt för att förändra ett beteende. I många samhällen finns fysiska möjligheter att anamma en hållbar mobilitet, exempelvis inom kollektivtrafik, gång och cykel, men ändå är bilen många gånger ett förstahandsval. Bilen har en viktig roll i vårt samhälle, men användningen måste anpassas till klimatets gränser. Vi måste utmana bilnormen och välja färdsätt efter behov, säger Marie Pellas.
Sålde bilen
Marie Pellas har en master i kulturgeografi vid Uppsala universitet från 2014. Hon sålde sin bil 2019.
I dag löser familjen sina transporter med lådcykel och cykel, kollektivtrafik och gång. Ibland lånar de bil av släkten.



