Det handlar om en radikal resurseffektivitet, men också om att återskapa förnybara resurser genom att exempelvis plantera fler träd än man använder i sin tillverkning. Akzonobel gick i höstas ut och lanserade konceptet Planet Possible med syfte att driva på innovation och verka för att ännu tydligare knyta samman värdeskapande med resurseffektivitet. Ett av företagets mål är att minst 20% av intäkterna ska komma från produkter med hållbarhetsprofil.
– Det är viktigt att vi ökar takten i vårt arbete och bättre förstår de förändringar som krävs inom våra marknadssegment så att vi kan ta ett stort steg framåt och vända utmaningarna till möjligheter, sade då André Veneman, Corporate Director of Sustainability på företaget i ett pressmeddelande.
Fler på samma spår
Även Riksbyggen är inne på samma spår och berättade i höstas att de nu investerar i vindkraft för att bli självförsörjande på förnybar el. Alla Riksbyggens föreningar ska nu erbjudas ett ramavtal som gör att de kan få 100 procent vindkraft.
Som Miljö & Utveckling tidigare skrivit om i nr 6/2013 så satsar även Ikea på konceptet. Under de kommande åren, fram till 2020 ska företaget jobba intensivt med att ställa om till en verksamhet som bidrar till en positiv hållbar utveckling i världen. Det handlar om ett tankeskifte,där man går från att minska miljöpåverkan från företagets verksamhet till att bidra till en positiv utveckling.
[ted id=1850]
I detta videoklipp kan du se Ikeas hållbarhetschef Stewe Howard, rekryterad från den brittiska miljörörelsen, berätta om företagets satsning på temat.
Har din organisation som strategi att bidra till en positiv hållbar utveckling, dvs bidra mer än ni tar ut? Tipsa gärna redaktionen. catrin.o@miljo-utveckling.se



