120 miljoner till ökad kolinbindning i mark och skog

Dagens M&U Regeringen föreslår tre nya satsningar på totalt 120 miljoner kronor för att öka kolinbindningen i skog och mark.

120 miljoner till ökad kolinbindning i mark och skog
Sveriges klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L). Foto: Regeringskansliet/Niklas Forsström.

I budgetpropositionen för 2026 föreslår regeringen tre nya satsningar på totalt 120 miljoner kronor för att öka kolinbindningen i skog och mark. Förslagen omfattar ett nytt stöd för återvätning av nedlagd jordbruksmark, förstärkt prövning av våtmarksåtgärder samt rådgivning till skogsägare om ökat kolupptag och biologisk mångfald.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium

Läs vidare – starta din prenumeration

  • Magasinet Miljö & Utveckling - 6 nummer per år
  • Full tillgång till allt digitalt material
Redan prenumerant?

För att återväta tidigare dikad jordbruksmark som inte längre används för livsmedelsproduktion föreslås 50 miljoner kronor tillföras 2026, med ökade belopp kommande år. För att påskynda åtgärderna föreslås även 50 miljoner kronor årligen till länsstyrelsernas prövningsarbete fram till 2030. Skogsstyrelsen föreslås få 20 miljoner kronor 2026 för rådgivning till skogsägare, med ökningar till 40 miljoner årligen 2027 och 2028.

miSGOO+jSZvwYer4kRXnthaNHDeWcKlfL1TnqQYuc4QyxaLI5wj5HjCVOcK+c+yWK8/vdy7n5r1VvkIAR0NU27owrzWO9XG4k24MVyR0vrRyN6xmE3l0HGH+exFenHzohMND5eRLKIp9P/466x4ePDxwAF2jujWCg+26ORc3IR4=

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.

Det senaste