– Det känns spännande att vi nu är klara med rekryteringen, och har landat i sex ledare som jag är övertygad om kommer att bidra till Skogssällskapets utveckling på ett mycket positivt sätt, säger Calle Nordqvist, vd för Skogssällskapet i ett pressmeddelande.
Skogsexpert på Landshypotek Bank
Den nya regionchefen för Södra Götaland är Carl-Johan Bengtsson. Han har de senaste åren jobbat som kundansvarig och skogsexpert på Landshypotek Bank.
Regionchef över Västra Götaland blir Olof Stenström. Han har bland annat en bakgrund som virkesinköpare i Östergötland och som kundansvarig säljare på Svenska Skogsplantor.
Bakgrund inom Setra
Johan Asp blir regionchef över Östa Götaland. Han har tidigare arbetat som affärschef på Skogssällskapet i östra Sverige och dessförinnan som skogsförvaltare. I Västra Svealand blir Harald Nylinder regionchef. Han har en bakgrund inom sågverks- och träindustrin, i huvudsak inom Setra.
I Östra Svealand kliver Henrik Möllerberg in som regionchef. Tidigare har han varit produktionschef för Skogssällskapet i östra och norra Sverige.
I Norrland blir Birgitta Löthman regionchef. Hon har tidigare jobbat som fastighetskonsult för Skogssällskapet i norra Sverige.