För att kiselalger ska kunna tillväxa behöver de löst kisel i vattnet. Mängden av detta näringsämne har minskat till följd av dambyggen som påverkar tillflödet av kisel som vittrar från berggrunden och följer med sötvattnet ut i havet. Utöver dammar finns det ytterligare en orsak till den minskade mängden kisel.
– Situationen är sårbar på grund av den pågående övergödningen, säger Liana Papush, doktor vid Linköpings universitet och forskaren bakom studien.
När balansen störs mellan fosfor och kväve i förhållande till kisel så begränsas kiselalgernas tillväxt. I förlängningen kan den minskade halten kisel påverka hela ekosystemet eftersom kiselalger är föda till djurplankton som i sin tur äts av fiskar.