Importerad etanol slipper tullhöjning

EU säger ja till en fortsatt låg etanoltull för Sveriges del. Det innebär bland annat en ihållande billig import av etanol från Brasilien.

Regeringen välkomnar beskedet om att den befarade tullhöjningen uteblir. I ett pressmeddelande från utrikesdepartementet konstateras att det är ett glädjande beslut för miljövänliga bussar och de 180 000 bilägare som tankar etanol.

– Jag välkomnar beslutet som öppnar för fortsatt konkurrenskraftiga priser på biobränslen. Det visar på en förståelse för den svenska situationen med en stor marknad för miljövänliga fordon och fortsatt forskning på andra generationens biodrivmedel, säger handelsminister Ewa Björling.

Enligt henne skulle en tullhöjning ha inneburit att E85-priset skulle ha stigit med minst 60 öre per litern.

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.

Det senaste