Hässleholm Miljö, Hässleholms kommun och VA-entreprenören Puls inleder två pilotprojekt där renat avloppsvatten används i stället för dricksvatten. Det återvunna vattnet ska användas för bevattning av parker, träd och sommarblommor samt som spolvatten vid underhåll av avloppsledningar. Syftet är att minska användningen av dricksvatten och använda rätt vatten till rätt ändamål.
Hässleholm testar återvunnet vatten
Dagens M&U Hässleholms kommun inleder två pilotprojekt där renat avloppsvatten används i stället för dricksvatten.

Någonting är fel
Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium
Läs vidare – starta din prenumeration
- Full tillgång till alla låsta artiklar
- Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
- Magasinet Miljö & Utveckling
Redan prenumerant? Logga in och läs vidare.
Vattnet hämtas från Magle våtmark efter att ha passerat reningsverkets samtliga reningssteg. Enligt Hässleholm Miljö uppfyller det kraven för utmärkt badvattenkvalitet, men är inte avsett som dricksvatten. Pilotförsöket med bevattning omfattar upp till 500 kubikmeter vatten och pågår till den 31 december 2026. Under hösten ska även försöket med återvunnet vatten i spolbilar utvärderas för att se hur mycket dricksvatten som har kunnat sparas.


