Ramverk för skorsortering testat i praktiken – 400 par bedömdes

Cirkulär ekonomi Under en workshop på Wargön Innovation har ett nytt ramverk för återbruk av skor prövats med lyckat resultat. Deltagarna bedömde 400 par skor enligt en gemensam metod som nu finslipas till en branschguide.

Ramverk för skorsortering testat i praktiken – 400 par bedömdes
Foto: Adobe Stock

Ramverket, som Miljö & Utveckling tidigare rapporterat om, har tagits fram inom projektet Ökat återbruk av skor. Syftet är att ge skobranschen tydliga kriterier för att bedöma om skor kan återanvändas, behöver lagas eller bör gå till material- eller energiåtervinning. Under den nyligen genomförda workshopen sorterades skor i fyra kategorier: nästan nya, mindre slitna, mer slitna och uttjänta.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium

Läs vidare – starta din prenumeration

  • Full tillgång till alla låsta artiklar
  • Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
  • Magasinet Miljö & Utveckling
Redan prenumerant?

– Workshopen visade att ramverket är ett värdefullt verktyg för att skapa struktur och kvalitetssäkring i återbruksprocessen. Genom att samla hela värdekedjan kan vi tillsammans ta fram lösningar som verkligen fungerar i praktiken, säger Susanne Eriksson, projektledare på Wargön Innovation.

Bedömningen gjordes bland annat utifrån skons skick, ursprungliga kvalitet och fotriktighet för en ny användare. Det gav praktisk erfarenhet som nu tas med in i det fortsatta arbetet.

– Ramverket ger vägledning kring vilken uppfräschning och lagning som kan utföras i butik. Det är ett viktigt steg mot ett mer storskaligt återbruk, säger Amanda Martvall, textilexpert på IVL Svenska Miljöinstitutet.

De lärdomar som dragits från workshopen används nu för att vidareutveckla ramverket. Det blir en central del av den branschguide som lanseras senare i år och som ska underlätta för företag att införa återbruk som en del av sin affärsmodell.

Utöver själva sorteringsverktyget analyseras även affärsmodeller för återbruk av skor inom projektet, med målet att visa på ekonomisk lönsamhet i cirkulära lösningar.

Bakom projektet står IVL Svenska Miljöinstitutet, Wargön Innovation, ANWR Norden, Bonvings skor, Chalmers, Nilson Group, Nordeconsult, Scorett och Shepherd of Sweden. Satsningen finansieras av Handelsrådet.

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.