CDP-chefen: Flera fördelar med att koppla lön till klimatmål

HÅLLBARHETSARBETE Företag som kopplar chefers ersättning, inklusive lön och bonusar, till framgången i hållbarhetsarbetet har större chans att uppnå sina klimatmål, visar en ny rapport.
– Chefslöner är ett av fyra centrala styrmedel i hållbara företag, säger Nicolette Bartlett, Chief Impact Officer på CDP, till Miljö & Utveckling.

CDP-chefen: Flera fördelar med att koppla lön till klimatmål
Nicolette Bartlett, Chief Impact Officer på CDP. Foto: Adobe stock / Pressbild.

Företag som ligger i framkant med att uppnå sina utsläppsmål använder i högre utsträckning miljödata för att fatta välgrundade affärsbeslut. Det framgår av den första upplagan av CDP:s Corporate Health Check-rapport, som även identifierar fyra centrala styrmedel som utnyttjas av ledande företag.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium

Läs vidare – starta din prenumeration

  • Magasinet Miljö & Utveckling - 6 nummer per år
  • Full tillgång till allt digitalt material
Redan prenumerant?

– I Sverige kopplar nu nästan sju av tio företag, som är på god väg att nå sina utsläppsmål, chefers ersättning till klimatarbetet. Detta visar att incitamentsystem är ett kraftfullt verktyg för att motivera och driva klimatåtgärder inom organisationer, säger Nicolette Bartlett, på CDP.

Nicolette Bartlett förklarar att de företag som gör störst framsteg inom miljöområdet är de som effektivt använder strategiska verktyg, så kallade ”business levers”. Utöver att koppla chefers ersättning till miljömål finns tre ytterligare centrala styrmedel:

  • Skapa en 1,5°C-anpassad klimatövergångsplan – En tydlig strategi för hur företaget ska anpassa sin verksamhet för att nå nettonollutsläpp.
  • Införa intern prissättning av koldioxid – Att sätta ett internt pris på utsläpp för att styra investeringar och beslut mot mer hållbara alternativ.
  • Engagera sig i hela värdekedjan – Samarbete med leverantörer och kunder för att minska klimatpåverkan genom hela produktions- och distributionskedjan.

– Att koppla ledningens ersättning till klimatmål, tillsammans med andra åtgärder, kan vara ett effektivt sätt att stärka företags engagemang i omställningen till hållbara affärsmodeller, säger Nicolette Bartlett.

Men hur står sig det svenska hållbarhetsarbetet jämfört med andra europeiska länder och globalt? ”Väldigt bra,” säger CDP-chefen.

– Om vi först ser till helhetsbilden och tittar på hur många företag som ligger i fas med sina utsläppsminskningsmål, visar CDP Corporate Health Check att företag i Sverige och Europa gör snabbare framsteg än sina globala motsvarigheter, säger hon.

När man fokuserar på företag som kopplar ledningens ersättning till klimatmål ser nivåerna annorlunda ut: globalt 80 procent, Europa 86 procent och Sverige 72 procent.

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.