Bränslecellbaserat energisystem testas i japanska hem

Toyota fortsätter utvecklingen av bränslecellbaserade energisystem för japanska hushåll och menar att en kommersiell lansering kommer allt närmare.

Systemen ska generera el och varmvatten och utgörs av en liten stationär bränslecell. Men nu har systemen förbättrats jämfört med de testsystem som har varit i bruk i ett par år. Bland annat har verkningsgraden förbättrats, varmvattenkapaciteten har ökats och underhållet har förenklats. Även återvinningen av överskottsvärmen har effektiviserats. Enligt Toyota bidrar årets modeller till än större energibesparingar och minskade koldioxidutsläpp och en kommersiell lansering kommer närmare.

Bränslecellen utvecklas av Toyota i samarbete med bland andra Osaka Gas, Kyocera och Aisin. 60 bränsleceller av den nya typen tas nu fram för fortsatt utvärdering i japanska hushåll.

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.