Revisionsbyrån BDO:s rapport ”From Strategy to Spend: The State of Sustainability in Business” har fått fram siffran efter en undersökning baserad på 418 företag i 36 länder. Samtidigt uppger hälften att de är färdiga med en intern genomgång och 23 procent har redan publicerat en CSRD-rapport.
Vart sjätte europeiskt företag saknar arbete med CSRD
CSRD Trots att EU:s hållbarhetsdirektiv CSRD snart omfattar fler företag har 15 procent av de europeiska bolagen ännu inte påbörjat arbetet.

Foto: Adobe stock.
Någonting är fel
Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium
Läs vidare – starta din prenumeration
- Full tillgång till alla låsta artiklar
- Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
- Magasinet Miljö & Utveckling
Redan prenumerant? Logga in och läs vidare.
BDO Sverige menar att vissa företag inväntar tydligare regler, men att CSRD gäller oavsett. EU-kommissionens Omnibus-paket ska underlätta införandet och är känt av 96 procent av bolagen i undersökningen.
Trots osäkerhet kring regelverket har majoriteten behållit eller ökat sina hållbarhetsbudgetar inför 2025. 87 procent ser hållbarhet som viktigt för affärsstrategin, men bara ett av fyra bolag anser sig ha ett välutvecklat hållbarhetsprogram.


