Sverige ska leda arbetet med att ta fram en global standard för producentansvar som ska göra det lättare att ställa krav på företags avfallshantering och produktdesign. Svenska institutet för standarder, SIS, har fått uppdraget att samordna arbetet både inom EU och internationellt, efter att ISO-sekretariatet för cirkulär ekonomi röstat för globalisering av standarden.
Standarden utvecklas enligt Wienöverenskommelsen, som ska förhindra dubbelarbete mellan europeiska CEN och globala ISO.
Klart: Sverige leder arbetet med global standard för producentansvar
Producentansvar Nu står det klart att standarden för producentansvar ska bli global – och att Svenska institutet för standarder, SIS, kommer att leda det arbetet.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
- Magasinet Miljö & Utveckling - 6 nummer per år
- Full tillgång till allt digitalt material
– Det är väldigt kul att SIS ska leda utvecklingen. Standarden för producentansvar kommer att gälla i både Europa och världen, och kan potentiellt få stor genomslagskraft, säger Laura Linnala på SIS i ett pressmeddelande.
I Sverige finns producentansvar redan för elva produktgrupper, som förpackningar och batterier. Textil står näst på tur. Det nya regelverket ska ge vägledning kring vad producentansvar ska omfatta och hur rapportering ska ske – med målet att öka återvinning och minska miljöfarligt avfall. IKEA deltar i arbetsgruppen som ska ta fram ett förslag klart för remiss under 2026 och publicering 2027.


