Anställda uppmanar Lunds universitet att lämna fossila bolag

Ekonomi Idag uppmanar 177 anställda vid Lunds universitet skolan att ändra investeringspolicy för att utesluta fossila bränslen. Några som redan redan tagit ställning i frågan är Chalmers Tekniska Högskola, Svenska kyrkan och Örebro kommun.

Anställda uppmanar Lunds universitet att lämna fossila bolag
Kennet Ruona

I snart två år har studenter vid Lunds universitet drivit en kampanj mot universitetsledningen. Målet är att universitetets investeringspolicy ska skrivas om så att den utesluter placeringar i företag som utvinner kol, olja och fossilgas. Hittills har de inte varit framgångsrika. Nu ställer sig också flera av universitetets anställda bakom uppmaningen som redan stöds av 2000 lundabor och studenter. I brevet lyfter man fram tre skäl:

  • De överväldigande vetenskapliga bevisen för de risker samhället utsätts för om den globala uppvärmningen inte bromsas
  • De finansiella riskerna med att investera i bolag som utvinner fossila bränslen i en tid då vi övergår till en “low-carbon economy”
  • Att vara trogen akademiens etiska grundvalar och grundläggande värderingar.

Kampanjen “Fossil Free Lunds universitet” är en del av den växande internationella rörelsen Fossil Free som kräver att offentliga institutioner upphör att investera i fossila bolag.

Här kan du läsa brevet till universitetsledningen 

 

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.