Ny Iso-standard för biologisk mångfald

Hållbarhetsredovisning Iso har lanserat världens första internationella standard för att bedöma påverkan på biologisk mångfald.

Ny Iso-standard för biologisk mångfald
Foto: Adobe Stock

Iso har lanserat världens första internationella standard för att hjälpa företag och organisationer att bedöma sin påverkan på biologisk mångfald. Standarden, Iso 17298:2025, presenterades under organisationens årliga möte i Kigali och ska fungera som ett praktiskt verktyg för att integrera naturfrågor i strategi och verksamhet.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium

Läs vidare – starta din prenumeration

  • Full tillgång till alla låsta artiklar
  • Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
  • Magasinet Miljö & Utveckling
Redan prenumerant?

Bakgrunden är den snabbt ökande naturförlusten, som enligt PwC hotar över hälften av världens BNP. Standarden ger vägledning för att identifiera beroenden, risker och möjligheter kopplade till naturen, och syftar till att stärka organisationers motståndskraft samt underlätta tillgång till naturpositiv finansiering.

Arbetet har letts av Iso:s tekniska kommitté för biologisk mångfald med experter från över 60 länder. Iso 17298 är tänkt att användas tillsammans med befintliga ramverk som Iso 14001, FN:s globala hållbarhetsmål och Kunming-Montréal-avtalet, där företag förväntas agera för biologisk mångfald.

Läs mer om ISO 17298

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.

Det senaste