Han ser en framtida stark tillväxt på området, i en bransch där fordons- och telekomsidan för närvarande har en nedgång.
Många procent
Ett av de gjuterier som ökat sin omsättning på grund av tillväxten på vindkraftsmarknaden är Metso Paper Karlstad AB, där gjutning av nav och bottenplattor till vindkraftverk ökat från några procent av omsättning för tre år sedan till mellan 30 och 40 procent idag.
– Vi gjuter för närvarande 4 000 ton per år till vindkraftverk som främst tillverkas av danska leverantörer, berättar VD Per Eiritz. Bakgrunden är att marknaden växer och att verken blir allt större.
Metso Paper i Karlstad är ursprungligen ett gjuteri specialiserat på gjutning av ofta stora nyckelkomponenter för pappersmaskiner. Men innan man började gjuta åt vindkraftsindustrin hade man brottats med viss överkapacitet.
– Men vi såg att vår teknik lämpade sig för vindkraftverkens stora gods och vi är också ett av få gjuterier i Sverige som klarar sådant gods, konstaterar Per Eiritz.
Framtidsbransch
Han ser en fortsatt tillväxt på 20-30 procent i volym på vindkraftssidan de närmaste åren och utesluter inte att 50-60 procent av den egna verksamheten kommer att vara inriktad på sådan gjutning.
– Vindenergi är en framtidsbransch där vi i Sverige tyvärr hamnat lite på efterkälke, säger Per Eiritz. Räddningen är kanske vårt kunnande när det gäller gjutning. Jag tror att volymen på sikt i Sverige kan bli värd ett par 100 miljoner kronor. Och kan vi öka förädlingsgraden kan det säkert skapas ännu fler arbetstillfällen.
publicerad 21 augusti 2001