Efter tolv dagars förhandlingar avslutades FN:s möte mot torka och ökenspridning, COP16 i Riyadh, utan att medlemsländerna kunde enas om ett globalt avtal. Förhandlingarna förlängdes med en dag i hopp om att nå en överenskommelse, men parterna misslyckades med att anta ett bindande avtal. Nu skjuts beslutet upp till nästa möte, COP17, som planeras äga rum i Mongoliet 2026.
COP16: Inget globalt avtal mot ökenspridning
Klimat Världens länder lyckades inte enas om ett globalt avtal för att bekämpa torka och ökenspridning vid FN:s miljömöte COP16 i Saudiarabien. Förhandlingarna drog ut på tiden och slutade i ett dödläge, där utvecklingsländer krävde bindande åtgärder medan rika länder förespråkade ett svagare ramverk.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
- Magasinet Miljö & Utveckling - 6 nummer per år
- Full tillgång till allt digitalt material
Generalsekreteraren för FN-konventionen mot ökenspridning UNCCD, Ibrahim Thiaw, uttryckte besvikelse över det uteblivna avtalet men framhöll att betydande framsteg ändå gjorts. Enligt ett pressmeddelande från mötet har länderna ”lagt grunden för ett framtida globalt ramverk för bekämpning av torka”. Ibrahim Thiaw betonade att parterna behöver mer tid för att nå en gemensam väg framåt.
Afrikanska länder drev under förhandlingarna krav på ett bindande avtal som skulle tvinga regeringar att utveckla och genomföra handlingsplaner för att hantera torka. En anonym afrikansk delegat beskrev för AFP ländernas enade front som unik i COP-sammanhang. Utvecklade länder motsatte sig dock ett bindande avtal och föreslog i stället en mindre förpliktigande ramöverenskommelse. Detta ledde till sist förhandlingarna till ett dödläge som man inte lyckades bryta.
Torka, som förvärras av mänsklig påverkan på miljön, beräknas orsaka ekonomiska förluster på över 300 miljarder dollar årligen, enligt en FN-rapport. Samma rapport förutspår att 75 procent av världens befolkning kommer att drabbas av torka innan år 2050, om inga kraftfulla åtgärder vidtas.
Trots bakslagen finns förhoppningar om att COP17 kan bli ett genombrott för ett globalt avtal mot torka och ökenspridning.