Kursens mål kallas leverantörsutveckling och det första steget av fem är att ta fram en uppförandekod. Iso 14001 och Iso 26000 kan användas som grund men viktigast är att ha anpassade koder som leverantörerna greppar. Men hur vet man att leverantörernas leverantörer håller rent hus? Steg två är riskanalys, att kartlägga hela leverantörskedjan och identifiera risker. Tredje steget är självskattning, att leverantören får fylla i frågeformulär. Varning för stora skuggtal, påpekar Achim Richarz.
Städa först
När företagen börjar nå steg fyra, analys, börjar det hända något på CSR-fronten. Då granskar inspektörer leverantörerna. Utmaningen är att medan miljö är lättare att mäta och se är det svårare att upptäcka fusk kring arbetstider och barnarbetare. Lägger man resurser på seriös uppföljning så är man nära toppen: leverantörsutveckling. Ett långsiktigt samarbete med leverantören där företaget kan påverka.
– Det är extra viktigt med långsiktiga samarbeten när det rör CSR. Att ändra värderingar tar tid. Och när du visar att du är seriös och vill satsa på en leverantör vill de ofta förändras, säger Achim Richarz.
Tyvärr börjar många med att skriva vackra dokument. Och tar tag i det operativa eftersom. Nej, nej, uppmanar Achim Richarz.
– Börja i det operativa. Städa din egen farstu först. Då har du något riktigt bra att marknadsföra utåt.
ästa kurstillfälle: 25 maj i Stockholm
publicerad 10 februari 2011