EU:s tidigare högsta tjänsteman med ansvar för klimatpolitik Jos Delbeke anser att EU bör fortsätta med gratis tilldelning av utsläppsrätter inom utsläppshandelssystemet ETS. Det säger han i en intervju med nyhetssajten Euractiv. Förutsättningen menar han är att industrin fortsätter investera i minskade utsläpp.
Tidigare EU-topp vill knyta gratis utsläppsrätter till klimatinvesteringar
Dagens M&U EU:s tidigare klimatchef föreslår att industrins gratis utsläppsrätter kopplas till fortsatta investeringar i utsläppsminskningar.

Foto: Adobe Stock
Någonting är fel
Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium
Läs vidare – starta din prenumeration
- Full tillgång till alla låsta artiklar
- Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
- Magasinet Miljö & Utveckling
Redan prenumerant? Logga in och läs vidare.
Han menar att detta är viktigare än att koppla systemet till konkurrensskydd genom EU:s koldioxidtull CBAM. Samtidigt varnar han för att koldioxidpriset i ETS kan stiga kraftigt och föreslår åtgärder för att dämpa prisökningar och undvika negativa effekter för industrin.
V1QiSgvZcuNgD/0vlO+NGbB+qj28Ut24OG8DNCgHMw0=


