Passiva företag hinder för effektiva transporter

Transport Effektiva transporter ger många miljöfördelar. Men trots att många logistikföretag är på bettet går det trögt. Passiva kunder är orsaken enligt forskaren Uni Martinsen.

Passiva företag hinder för effektiva transporter

Stora miljövinster finns att hämta hem genom effektivare transporter – vilket även kan leda till stora kostnadsbesparingar. Ändå menar Uni Martinsen, doktor i logistik vid Linköpings universitet, att det råder en passivitet på området. Hon har skrivit sin avhandling om hur miljöarbetet inom logistikbranschen påverkas av relationen mellan varuägare (kund) och logistikföretag.

– Pratar man med logistikföretagen som har den breda bilden så verkar det gå trögt bland varuägarna . De jobbar mycket med till exempel CSR-frågor i relationer till andra leverantörer, men relationen till logistikföretagen verkar lite bortglömd.

Kundens ointresse bromsar

Det finns en stor vilja hos många logistikföretag att bli bättre på miljöfrågor. Men om inte kunden inleder ett samarbete kring miljöaspekterna begränsas logistikföretagens möjligheter att minska sin miljöpåverkan. De kan göra en del på egen hand.

– De kan jobba med bränslesnåla motorer, olika typer av bränslen eller utbilda förarna i ecodriving.

Fast de riktigt kraftfulla insatserna som tar sikte på ett effektivare varuflöde och minskar transporterna på vägarna kräver att kunden är involverad. Men ofta räcker det för kunden att logistikföretaget är Iso 14001-certifierat för att kunna hävda att deras transporter är miljövänliga, menar Uni Martinsen.

Finns goda exempel

När hon i möten med varuägare och logistikföretag diskuterar vems ansvar det är att fördjupa samarbetet kring miljöfrågor brukar de peka på varandra. Ingen vill ta ansvaret, men det är ganska tydligt var makten ligger.

– Ofta är det kunden som bestämmer, vilket påverkar logistikföretagens möjlighet att arbeta med miljöfrågor, konstaterar Uni Martinsen.

Men alla är inte passiva, det finns goda exempel. Ett sådant är Ericsson och deras logistikpartner DHL, som tillsammans driver ett särskilt miljöprojekt som bland annat har lett till ett bättre flöde med färre transporter.

Uni Martinsens avhandling ”Towards greener supply chains” hittar du här.

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.

Det senaste