Överproduktion av konsumentvaror gör att mycket som gjorts åt konsumenter i stället slängs. Textilbranschen är ett exempel – enligt en rapport beställd av EU:s miljöbyrå EEA förstörs drygt 4-9 procent av alla textilprodukter innan de används. Det motsvarar uppemot 594 000 ton per år. Siffran omgärdas av stora frågetecken – företag har helt enkelt inte redovisat hur mycket som förstörs.
Förstörda varor måste redovisas: ”Vet inte om företag bryter mot lagen”
regelverk
Mängder av företag sitter med konsumentprodukter på lager som i slutänden förstörs. Men sedan i somras måste det redovisas hos företagens hemsidor, enligt EU-förordningen om ekodesign för hållbara produkter .
– Just nu går det inte att säga om det är en massa företag som bryter mot lagen eller inte, säger Björn Spak vid Naturvårdsverket.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
- Magasinet Miljö & Utveckling - 6 nummer per år
- Full tillgång till allt digitalt material
Men sedan i somras måste stora företag som förstör eller låter förstöra konsumentprodukter öppet informera på sin webbplats hur mycket som förstörs. Lagen är del av EU-förordningen om ekodesign för hållbara produkter (ESPR) och trädde i kraft 2024. Stora företag ska informera hur mycket konsumentprodukter som kasserats under sitt första räkenskapsår efter att lagen trätt i kraft.


