Fler svenskar oroar sig för vattenskador från extremväder

Dagens M&U Oron för vattenskador ökar i takt med extremvädret – särskilt bland husägare, där sju av tio befarar större skador i framtiden.

Fler svenskar oroar sig för vattenskador från extremväder
Juli 2024 var blötare än vanligt, med översvämningar i delar av Baltikum. Foto: Adobe Stock.

Två av tre svenskar befarar att vattenrelaterade skador från extremväder som skyfall och översvämningar blir allvarligare i framtiden. Det visar en ny skandinavisk undersökning från Tryg Forsikring, genomförd av Norstat. Bland husägare är oron ännu större – 73 procent uppger att de förväntar sig ökade skador.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
Miljö & Utveckling premium

Läs vidare – starta din prenumeration

  • Magasinet Miljö & Utveckling - 6 nummer per år
  • Full tillgång till allt digitalt material
Redan prenumerant?

Främst oroar sig svenskarna för påverkan på infrastruktur som vägar, kollektivtrafik och elförsörjning. Därefter följer oro för det egna hemmet och för kommande generationer. Samtidigt svarar en tredjedel att de inte alls känner oro för extrema väderhändelser.

CouPO2wflcTPae65rafWl8qSiElfid7N/Xq6caZBTo7mFJ+Z2SlYIJDW1dCC6w7GdeY86cHgVT5uFhjDZkVZMOoKqYL1FCuayYv713SXN79xvuuxavR6/tDogMr9CBy8T6n8zshH4r7JCNJdRJZKv4Ve84Mlunq+LesFQnHAa7si56rpxb4BTG6SR0u479HuvU1ored8n6Wfb/DBFiiDIKY0+uLS6rPTfDXqrYszx05SBN/Qd8KpPEXR1VDZPGnkoKzL6rM+ydwQba6kFtEOR/BYpL9efj9MUDEY74dvOR8=

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.