EU-rådets första utkast till ståndpunkt om det andra Omnibus-paketet innehåller flera konkreta nyheter och justeringar jämfört med EU-kommissionens tidigare förslag. Dokumentet, som gjordes tillgängligt den 17 april, ligger nu till grund för fortsatt förhandling mellan medlemsstaterna och bekräftar flera förändringar och nya definitioner och principer som hittills inte varit offentligt kända.
Nya detaljer kring Omnibus-paketet
Hållbarhetsredovisning EU-rådets utkast till andra Omnibus-paketet innehåller nya förslag om begränsade informationskrav, en ny definition av "plausibel information" och uppskjutna riktlinjer för due diligence.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
- Magasinet Miljö & Utveckling - 6 nummer per år
- Full tillgång till allt digitalt material
En av de mest betydelsefulla nyheterna är att EU-rådet i sitt utkast föreslår en precis definition av begreppet ”plausibel information” i samband med due diligence enligt direktivet om företags hållbarhetsansvar, CSDDD. Informationen ska ha ”objektiv och rimlig sannolikhet att vara sann” för att kunna utlösa en skyldighet för företaget att utreda eventuella negativa effekter längre ned i leverantörskedjan. Denna definition förväntas minska antalet fall där företag måste agera på vaga eller obekräftade uppgifter.
Vidare föreslår rådet att kravet på att inkludera uppförandekoder i avtal med leverantörer och affärspartners ersätts av en mer frivillig modell. Företag uppmuntras i stället att kommunicera sina förväntningar, vilket innebär en förskjutning från formellt kontraktsbundna skyldigheter till mjukare styrformer. Detta ses som ett försök att minska komplexiteten i leverantörshanteringen, särskilt för små och medelstora företag.
Informationsutbytet inom ramen för CSDDD begränsas också ytterligare. Enligt utkastet får företag endast begära information från direkta affärspartners med över 500 anställda. Det innebär en tydlig inskränkning i omfattningen av informationsinsamling jämfört med tidigare förslag och bedöms minska den administrativa bördan.
Inom ramen för CSRD bekräftar rådet att lättnaderna omfattar även särskilda undantag för så kallade Public Interest Entities, PIEs, en nyhet jämfört med tidigare kommunikation från kommissionen. Detaljerna kring dessa undantag är dock ännu inte helt klarlagda.
En annan förändring gäller tidpunkten för när kommissionen ska anta riktlinjer för hur företag ska uppfylla sina skyldigheter enligt CSDDD. Rådet föreslår nu att dessa riktlinjer, som från början skulle publiceras i december 2025, i stället ska skjutas upp till den 26 juli 2026.
Utkastet är ännu inte slutgiltigt – det återstår fortsatt förhandling i rådet, därefter med Europaparlamentet, innan ett färdigt regelverk kan antas. Enligt den nuvarande tidplanen väntas slutgiltigt antagande tidigast i slutet av 2025.