Varför är ni med i Sustainable Brand Insight Platform?
– För oss är det ett sätt att lära oss mer och få fördjupad information om vad människor i Sverige vet om hållbarhet och hur vi kan bli bättre och kommunicera vårt hållbarhetsarbete på ett bra sätt. Det är värdefullt att både få rapporter och ett nätverk där vi träffar andra företag så att vi kan inspirera varandra och föra bra diskussioner. Det är ett intressant upplägg att nätverket både riktar sig till marknads- och hållbarhetschefer.
Vilka är era stora utmaningar i att utveckla ett hållbart varumärke?
– För oss är det intressant utifrån det uppdrag vi har kring folkhälsa att kunna kommunicera en helhet kring de strategiskt viktiga områdena hållbar konsumtion mot individ, en hållbar värdekedja och en hållbar verksamhet.
Vad kan andra lära av ert hållbarhetsarbete?
– Jag tror och hoppas att vi kan inspirera med det vi redan gör i värdekedjan och verksamheten och ur vi jobbar för att få ihop det i en helhet. CSR är inget separat spår hos oss utan vi arbetar för att det ska blir en integrerad del. Ta till exempel ekologiska viner, det ligger i vårt uppdrag att bedriva god service. Då är det kul att kunna erbjuda goda viner som är miljömässigt bra. Det är ett samma med alkoholfria produkter där det handlar om hållbar konsumtion för din egen hälsa.
publicerad 22 januari 2014