AB Stockholm Globe Arena Fastigheter har tecknat ett avtal om installation av 1200 kvadratmeter solceller på Hovets tak, med en effekt på 51 kilowatt.
– Det är toppen att vi kan dra nytta av Hovets stora tal och därmed bidra med en miljövänlig elförsörjning av Globenarenorna. Vi räknar med att solcellerna kan bidra med cirka 45 000 kilowattimmar el per år och det motsvarar ungefär elförbrukningen för Globens fasadbelysning, uppger Ninna Engberg, vd för Globenarenorna, i ett pressmeddelande.
Anläggningen uppges bli den till ytan största i Skandinavien. Solcellsmodulerna, som levereras av ett tyskt företag, består av tunnfilmsmoduler av amorft kisel integrerade i en gummiduk som rullas ut och sätts fast på Hovets tak.