Vattenfalls Solindex visar hur mycket solenergi som kan skapas årligen i olika delar av landet baserat på solens globalstrålning.
Sverige har tack vare långa sommardagar mycket goda förutsättningar för solenergi. Stockholm har till exempel lika mycket så kallad globalstrålning under ett år som Prag, beläget drygt 100 mil söderut.
– Det finns uppfattningar om att Sverige inte skulle vara bra lämpat för solenergi, vilket är en felaktig bild som vi jobbar hårt med att förändra. Om alla villor byter till soltak eller annan solcellslösning skulle det generera ungefär 10,4 miljarder kWh per år. Det är lika mycket energi som alla småhus i Västra Götaland och Uppsala län förbrukar under ett år, säger Rick Khan, affärsansvarig för energilösningar till privatkunder på Vattenfall.
Västra Götalands län i topp
Solindexet visar att om samtliga småhus i Blekinge och Västernorrlands län får soltak skulle länen producera lika mycket energi, trots stora geografiska skillnader. Kartläggningen visar till exempel att Västra Götalands län skulle kunna generera tillräckligt för att förse över 70 000 småhus med energi. Och Kalmar län visar sig ha potential att producera mer än vad hela residensstaden Kalmar förbrukar.
– Med vår kartläggning Solindex vill vi visa hur mycket solenergi som kan produceras i Sverige och vilka möjligheter som skapas genom innovativ och hållbar produktutveckling. Vi har som mål att bli fossilfria inom en generation och vi vill hjälpa våra kunder med klimatsmarta alternativ, då är både kunskap och utveckling viktiga komponenter, säger Rick Khan.
Läs mer om undersökningen här.
Topp 10 – Här finns bäst förutsättningar för solenergi
Län | Indexsiffra | Globalstrålning kWh/m2 |
1. Västra Götalands län | 178,9 | 973 |
2. Skåne län | 163,3 | 1 111 |
3. Stockholms län | 144,4 | 991 |
4. Östergötlands län | 51,7 | 1 043 |
5. Hallands län | 51,0 | 1 114 |
6. Jönköpings län | 49,1 | 1 079 |
7. Kalmar län | 42,3 | 1 164 |
8. Dalarnas län | 39,2 | 904 |
9. Värmlands län | 38,7 | 973 |
10. Uppsala län | 36,7 | 986 |