Östersund bäst på klimat

Östersunds kommun är bäst i Sverige på klimatarbete, enligt en undersökning från Svenska Naturskyddsföreningen. På andra plats i rankningen kommer Stockholm och på delad tredjeplats Växjö och Malmö.

– Hela granskningen synliggör fantastiska klimatambitioner i många kommuner, säger Svante Axelsson generalsekreterare i Naturskyddsföreningen.

Klimatindex 2010 baseras på en enkät som skickats ut till Sveriges alla kommunchefer. Den innehåller en mängd frågor som varit tidskrävande att svara på. Trots det har hela 222 av Sveriges 290 kommuner lämnat in ett svar. Kommunerna har sedan fått poäng utifrån dessa.

– Kommunerna har helt klart intensifierat sitt arbete med att göra klimatomställningen, minskar klimatpåverkan från sina byggnader och anpassar infrastrukturen för ökad livskvalitet och ett mindre fossilberoende samhälle, säger Emma Lindberg projektledare för Klimatindex 2010.

Flera delområden

I 2010 års Klimatindex lyfts också de kommuner som är speciellt framgångsrika inom tre olika delområden. I det första avsnittet bedöms kommunens ambitioner med klimatmål och vilka utsläppsminskning kommunen hittills åstadkommit.

I det andra avsnittet bedömdes trafik och samhällsplanering och i det tredje en effektiv energianvändning.

Kommunerna belönades också för minskad klimatpåverkan av mat, internationella projekt som minskar utvecklingsländers utsläpp och stimulans för gröna jobb. Sist i enkäten fick kommunerna ange en bra och unik klimatsatsning som de extra nöjda med.

– Här kan vi läsa om Alingsås som halverar energianvändningen när de bygger om 300 miljonprogramslägenheter till passivhus, om Åres interna ”koldioxidbudget”, det vill säga ett internt avgifts/rabattsystem för kommunala tjänsteresor, säger Emma Lindberg.

Fakta

För hela listan se:

http://www.naturskyddsforeningen.se/klimatindex

Senaste nytt

Hämtar fler artiklar
Till startsidan
Miljö & Utveckling

Miljö & Utveckling Premium

Full tillgång till allt digitalt material.