I dag, den 22 maj 2025, firas Internationella dagen för biologisk mångfald med en mängd aktiviteter och initiativ runt om i Sverige.
Så uppmärksammar Sverige internationella dagen för biologisk mångfald
Biologisk mångfald
I dag, 22 maj, är det internationella dagen för biologisk mångfald. Dagen instiftades av FN 1993 för att uppmärksamma betydelsen av biologisk mångfald för livet på jorden. I Sverige uppmärksammas dagen på flera håll.

Någonting är fel
Läs vidare – starta din prenumeration
- Full tillgång till alla låsta artiklar
- Omvärlds- och beslutsverktyget Dagens M&U
- Magasinet Miljö & Utveckling
Caroline Greiser är forskare vid Institutionen för naturgeografi på Stockholms universitet och menar att biologisk mångfald för världen rikare.
– Biologisk mångfald är avgörande – för vår mat- och råvaruproduktion, för tillgång till rent vatten och luft, och för ekosystemens stabilitet. Inför en osäker framtid behöver vi mångfald – i perspektiv, i strategier och i lösningar. Lika mycket behöver vi genetisk mångfald, artrikedom och fungerande ekosystem för att säkra mänsklighetens överlevnad på vår planet, säger hon i en kommentar.
Dagen uppmärksammas på flera håll i landet. Till exempel anordnar Naturhistoriska riksmuseet och tidskriften Natursidan ett cyklande artbingo från Djurgården till Akalla by. Turen startar vid Isbladskärret klockan 8 på morgonen, och målet är att identifiera 300 arter längs vägen. I Stockholmsområdet hålls också ett evenemang där miljö- och klimatborgarrådet Åsa Lindhagen kommer hålla i invigningstalet. Evenemanget är kommer visserligen äga rum för lördagen 24 maj, men kommer bland annat innehålla aktiviteter som växtpressning med botaniker från Naturhistoriska riksmuseet.
I Luleå uppmärksammar Teknikens Hus dagen tillsammans med Världsnaturfonden WWF under en temahelg mellan 22 och 25 maj. Under helgen står flera punkter på schemat, bland annat olika workshops, djurmemory, quiz, utställningar och möjligheten att bygga en egen näringskedja.
Station Linné på Öland anordnar en heldag med aktiviteter som tipspromenad, artbingo, öppet laboratorium och orkidévandring på alvaret, och på Campus Valla i Linköping deltar Naturskyddsföreningen i en universitetsmässa för att uppmärksamma dagen.
På Biologiska mångfaldens dags hemsida finns en lista på alla aktiviteter runt om i landet.


